Kam uzticēt sava mājokļa interjera dizainu?
Jaunam gadam iesākoties, daudziem rodas vēlme pēc pārmaiņām ne tikai savā dzīvē – atsakoties no kādiem kaitīgiem ieradumiem un sākot dzīvot veselīgāk –, bet arī savā mājoklī. Bet ko darīt, ja nav ideju (vai tieši pretēji – to ir pārāk daudz) un skaidrības, ar ko sākt un kā savu vēlmi realizēt? Tad lieti var noderēt dizainera pakalpojumi. Atliek vien atrast piemērotu profesionāli. Taču arī tas nav nemaz tik vienkārši, jo interjera dizaina pakalpojumu sniedzēju izvēle ir ļoti plaša. Kā nekļūdīties un starp daudzajiem speciālistiem atrast to īsto, kurš veiksmīgi īstenos visas tavas vēlmes? Sniedzam dažus padomus.
7 ieteikumi, kā atrast interjera dizaineru
Internetā pieejams milzīgs informācijas apjoms par remonta un interjera dizaina tēmām, tāpēc varētu šķist, ka bez interjera dizainera pakalpojumiem varētu arī apieties. Taču prakse rāda, ka savas jomas profesionāļi palīdz ievērojami ietaupīt laiku un budžetu, kā arī izvairīties no liekām kļūdām, kuru labošana var prasīt krietni vairāk ieguldījumu nekā sākotnēji plānots. Tomēr atrast tādu speciālistu, kas izprastu pasūtītāja vēlmes no pusvārda un spētu atrast atbilstošākos risinājumus, nav viegli. Tāpēc dizainera meklējumus ieteicams sākt jau laikus, kā minimums, mēnesi pirms plānotajiem remontdarbiem vai jau mājokļa iegādes vai plānošanas stadijā.
Protams, pēc ieteikumiem var vērsties pie draugiem, paziņām, kaimiņiem vai radiem, kas nesen pabeiguši mājokļa remontu vai celtniecību, taču jāņem vērā, ka pat tuviem cilvēkiem var būt pavisam atšķirīga gaume un vēlmes. To, kas vienam patīk un šķiet kvalitatīvs, citi var novērtēt pavisam pretēji, tāpēc balstīties tikai uz paziņu un radu ieteikumiem nevajadzētu. Bet ar ko tad sākt dizainera meklējumus? Un kādas nianses svarīgi ņemt vērā?
1. Definē mērķi
Jo precīzāk definēsi mērķi, jo vienkāršāk un efektīvāk to būs iespējams sasniegt. Tāpēc pievērs uzmanību tikai tiem dizaineriem-pretendentiem, kuru darbi ir visvairāk atbilstoši tavam redzējumam par ideālo mājokļa interjeru.
2. Atrodi interjera paraugus
Foto: Freepik.com/ yanalya
Ja nav konkrētu ideju, kādas pārmaiņas tu savā mājoklī vēlētos, un tu vienkārši vēlies atjaunot interjeru, iedvesmojies no realizēto projektu fotogrāfijām internetā (mājaslapās par dizainu, Pinterest, Instagram u. c.) vai žurnālos. Meklējot attēlus internetā, ieteicams precīzi formulēt atslēgvārdus, piemēram, „virtuve minimālisma stilā” vai „ekonomisks remonts nelielā dzīvoklī” utt. Atrast paraugus būs vienkāršāk, ja norādīsi meklēšanas laukā īpašuma tipu (dzīvoklis, vasarnīca, lauku māja u. tml.), vēlamo interjera stilu, telpas lietošanas veidu (dzīvojamā istaba, guļamistaba, vannas istaba utt.), iecienīto toni un citus parametrus.
Atrodot tavurāt labākos paraugus, iespējams noskaidrot arī projekta autorus un tad sameklēt par viņiem sīkāku informāciju. Tāpat var izvēlēties četrus piecus tīkamākos attēlus un, balstoties uz tajos attēloto interjera stilu un noskaņu, izvērtēt potenciālo dizaineru portfolio. Vēlāk iepatikušos attēlus varēs parādīt dizaineram, tiekoties klātienē, lai sniegtu viņam lielāku izpratni par tavām vēlmēm.
3. Izplāno budžetu
Foto: Freepik.com/ katemangostar
Izlem, cik daudz līdzekļu esi gatavs ieguldīt remontā – par materiāliem, remonta speciālistu un dizainera pakalpojumiem. Speciālistu tarifi ir ļoti atšķirīgi. Ņem vērā, ka ne vienmēr augstas cenas garantē vislabāko kvalitāti. Tāpēc izvēlies savam budžetam atbilstošāko variantu. Parasti cena par dizaina projektu tiek aprēķināta uz vienu kvadrātmetru vai arī balstoties uz telpu skaitu. Ja vēlies ietaupīt, pievērs uzmanību tam, vai dizainers piedāvā kādas atlaides vai akcijas.
Satiekoties ar dizaineri, svarīgi izrunāt visas nianses par pakalpojuma izmaksām, jau laikus noskaidrojot tādus jautājumus kā, piemēram:
- pie kādiem nosacījumiem gala summa var samazināties vai palielināties?
- vai ar paredzēto budžetu iespējams realizēt visas klienta idejas un vēlmes?
- vai nepieciešama priekšapmaksa?
- kādi papildu izdevumi varētu rasties darba izpildes procesā?
- vai dizainers var piedāvāt kādas atlaides materiālu un aksesuāru iegādei?
4. Izvēlies stilu
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com
Mūsdienās dizaineri savā darbā nebalstās tikai uz kādu vienu konkrētu stilu, bet gan veido savu unikālo dizainu, balstoties uz pasūtītāja vēlmēm un dzīvesstilu, kā arī savu pieredzi. Taču jebkurā interjerā var atrast viena vai vairāku stilu pazīmes, kas visvairāk iedvesmo dizaineru. Tāpēc pievērs uzmanību – ja dizainera portfolio vairāk dominē, piemēram, minimālisma un hi-tech stila iezīmes, iespējams, viņa darba entuziasms nebūs tik liels, ja tu vēlēsies interjeru, piemēram, eklektiskā vai art deco stilā. Galu galā patīkamāk un vienkāršāk ir strādāt ar materiāliem, aksesuāriem, kas tuvāki sirdij un pieredzei, un arī rezultāts tad ir veiksmīgāks.
Ja neorientējies interjera stilos, vadies pēc iekšējām sajūtām, apskatot dizainera portfolio – ja lielākā daļa viņa darbu izsauc pozitīvas emocijas, vari droši turpināt iepazīšanos ar šo speciālistu. Ir dizaineri, kam patīk neparasti projekti un kas vienmēr ir atvērti visam jaunajam. Bet vai tu tam esi gatavs? Ja abas puses ir tikai PAR drosmīgiem risinājumiem, tad iznākums var būt pat ļoti veiksmīgs, sniedzot gandarījumu gan dizaineram, gan klientam. Savukārt, ja eksperimentēt patīk tikai vienai pusei, rezultāts var būt ne tik apmierinošs.
5. Izpēti atsauksmes un darbu paraugus
Izvēloties pāris tavuprāt labākos dizainerus, iepazīsties ar atsauksmēm par viņu darbu. Pētot atsauksmes, svarīgi pievērst uzmanību tādiem momentiem kā precizitāte darba uzdevuma izpildē, punktualitāte, spēja atrast risinājumu sarežģītās un neparedzētās situācijās.
Jo vairāk resursos atradīsi informāciju par konkrēto dizaineru, jo vairāk spēsi viņam uzticēties. Lieliski, ja ir iespējams sazināties ar dizainera iepriekšējiem klientiem un niansēti noskaidrot viņu viedokli. Esi piesardzīgs, ja, izņemot dizainera mājaslapu un lapu sociālajos tīklos, par šo speciālistu nekas cits nav atrodams.
Bez reāliem projektiem daudzi dizaineri mēdz savā portfolio iekļaut 3D vizualizācijas, maketus un skices. Tomēr, lai cik tie vilinoši izskatītos, pievērs vairāk uzmanību realizētajiem projektiem, jo tie ir uzskatāms piemērs tam, kā dizainers spējis pārvērst klientu fantāziju par realitāti. Kā papildu pluss par labu konkrētajam dizainerim varētu būt sertifikātu un apbalvojumu esamība.
6. Izveido kontaktu
Foto: Freepik.com/ master1305
Vēlams satikties vismaz ar trim dizaineriem pirms izdarīt galīgo izvēli. Iesākumā var aprunāties ar visiem pretendentiem pa telefonu. Pirms klātienes konsultācijas ieteicams precizēt, vai tā būs par maksu vai bezmaksas. Uzmanīgi izanalizē sarunu ar katru dizaineru – būtiski, lai ar viņu būtu komfortabli komunicēt. Veiksmīgai sadarbībai ir svarīgi, lai starp pasūtītāju un izpildītāju izveidotos labas un uzticamas attiecības. Lai noteiktu, cik piemērots sadarbībai ir dizainers kā personība, uzdod sev šādus jautājumus:
- vai viņš māk klausīties?
- vai ņem vērā arī tavas idejas?
- vai ir spējīgs pārliecināt?
- vai viņš pietiekami saprotami un lakoniski visu izskaidro?
- un pats galvenais – vai tev parādās vēlme ar viņu sadarboties jau pēc pirmās sarunas? Savstarpējā pasūtītāja un dizainera sapratne veido 80% no projekta veiksmes. Ja abi nespēs savstarpēji vienoties un uzticēties, tas nenovedīs pie laba rezultāta.
7. Pieņem lēmumu
Ja uz tava mājokļa dizainera vietu ir vairāki kandidāti, vari izveidot salīdzināšanas tabulu, norādot tajā galvenos izvēles parametrus, piemēram, pieredze, izglītība, pakalpojuma izmaksu caurspīdīgums, pozitīvo atsauksmju daudzums, informācijas pieejamība, spēja komunicēt, apbalvojumi un sertifikāti utt. – katram pasūtītājam var būt savas prioritātes, izvēloties dizaineru. Aizpildot šādu tabulu, atliek vien salikt plusus vai mīnusus jeb punktus, un uzvarētājs tad arī kļūs par projekta autoru.
Savukārt, ja ir grūti izvēlēties starp diviem kandidātiem, labāk satikties ar viņiem vēlreiz (var pat ar abiem vienlaicīgi). Otrajā tikšanās reizē pievērs uzmanību tam, cik katrs dizainers ir ieinteresēts šajā sadarbībā – jo lielāka interese, jo atbildīgāka būs izpildītāja attieksme pret darbu. Kā vēl viens pluss varētu kalpot dizainera piedāvātie ekonomiskie un praktiskie risinājumi.
Kad dizainers izvēlēts, ieteicams padomāt arī par rezerves variantu, ja nu kādu iemeslu dēļ izvēlētais speciālists tomēr atteiksies strādāt pie tava projekta. Tādējādi tev nenāksies sākt dizainera meklējumus no sākuma.
BK Royal, ООО
„BK Royal” (bkroyal.lv) izstrādā kvalitatīvus interjera dizaina projektus dzīvojamām vietām – privātmājām un dzīvokļiem, kā arī sabiedriskām vietām, veikaliem, kafejnīcām un birojiem. „BK Royal” speciālisti uzskata, ka „Interjera dizains ir svarīga jebkuras telpas sastāvdaļa – tas tiek veidots, lai cilvēkam telpā radītu tieši viņam piemērotu vidi.” Interjera dizains tiek izstrādāts vairākos etapos – sākot ar koncepta izstrādi un beidzot ar konkrēto mēbeļu, materiālu un aksesuāru izvēli.
Carlson, ООО
Colombini Casa Latvija, ООО
Decco centrs, ООО
DECCO CENTRS (decco.lv) ir lielākais interjera, dizaina priekšmetu un apdares materiālu tematiskais kvartāls Baltijā, kas apvieno vadošos nozares profesionāļus mājokļu un sabiedrisko telpu labiekārtošanā. DECCO CENTRS var atrast plašu telpu apdares materiālu, grīdas segumu, durvju, virtuves mēbeļu un aksesuāru, santehnikas, flīžu, vannas istabas mēbeļu un aksesuāru, mājas un sabiedrisko telpu mēbeļu un interjera priešmetu, mājas tekstila, dārza mēbeļu piedāvājumu. DECCO CENTRS piedāvā arī interjera dizaineru konsultācijas, kuru laikā dizainers izveidos klienta telpai vai mājoklim piemērotu projektu, ietverot krāsu, materiālu, mēbeļu izvēli un to izvietojumu, kā arī individuāli pielāgotus risinājumus.
Dizaina centrs, ООО
LightUp, ООО
RigasDizains.lv
Кеберга К., дизайнер интерьеров
Interjera dizainere Karīna Kēberga (karinakeberga.com) nodrošina profesionālu un mūsdienīgu interjera un mēbeļu dizainu no projekta līdz realizācijai. Karīna nodarbojas gan ar sabiedrisko interjeru, gan privātmāju un dzīvokļu, kā arī mēbeļu porjektēšanu. Tāpat viņai ir pieredze projektēt konferenču zāles ar sarežģītu akustisko un tehnisko nodrošinājumu. Jebkura projekta realizācijas gaitā tiek nodrošināta autoruzraudzība jeb regulāra objekta apsekošana ar mērķi konstatēt novirzes no projekta un risināt celtniecības gaitā radušās problēmas.