10 dzīvnieku patversmes, kuru iemītnieki gaida savus jaunos saimniekus

Vēlies iegūt sev uzticamu draugu un mājas mīluli? Izdari labu darbu un dāvā mājas dzīvniekam no patversmes! Latvijā ir virkne patversmju, kuru iemītnieki gaida savus jaunos saimniekus. Starp tiem ir gan tādi, kas dzimuši uz ielas, gan arī tādi, kas piedzīvojuši nodevību, jo iepriekšējie saimnieki no tiem kādu iemeslu dēļ atteikušies. 

Kas jāzina, pirms adoptēt mājdzīvnieku no patversmes?

Pirms dodies uz patversmi, ņem vērā, ka dzīvnieciņš sniegs ne tikai patīkamu emociju jūru, bet arī uzliks zināmu atbildību, tāpēc skaidrojam, ko ņemt vērā pirms mājdzīvnieka adoptēšanas, kā arī iepazīstinām ar dažām Latvijas patversmēm, uz kurām vari doties pēc sava jaunā drauga

Patversmes un dzīvnieka izvēle

 

Foto: Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Izvēloties patversmi, vislabāk dot priekšroku tādai, kas atrodas netālu no tavām mājām. Tādējādi tev būs iespēja apmeklēt to vairākkārt, lai labāk iepazītos gan ar patversmes iemītniekiem, gan to aprūpētājiem. Tāpat, ja sirdī būs īpaši iekritis kāds no patversmes iemītniekiem, varēsi ar to jau laikus uzlabot kontaktu, kas mazinās viņa stresu, dodoties uz jaunajām mājām.

Nekautrējies uzdot visus interesējošos jautājumus patversmes darbiniekiem. Ņem vērā, ka liela daļa patversmes iemītnieku ir jau pieauguši dzīvnieki ar saviem ieradumiem un raksturu, un patversmes darbinieki ir pietiekami labi tos iepazinuši, lai varētu ieteikt tev piemērotāko. Svarīgi izvēlēties tādu dzīvnieciņu, ar kuru sadzīvot būs abpusēji komfortabli. Piemēram, ja esi aktīva dzīvesveida cienītājs, noskaidro, kuri ir aktīvākie patversmes iemītnieki, kam tavs dzīves ritms ietu pie sirds.

Pastāv viedoklis, ka patversmēs dzīvo tikai slimi dzīvnieciņi vai tādi, kas jau ir gados. Jā, tādu nav mazums. Taču atbildīgas patversmes, kad tajās nonāk kāds dzīvnieks, nekavējoties parūpējas par tā veselību. Dzīvniekus pirms jaunu saimnieku meklējumiem izārstē, vakcinē, atbrīvo no parazītiem, nepieciešamības gadījumā veic operācijas. Jaunas vai pagaidu mājas ir nepieciešamas arī tiem, kam nepieciešama īpaša kopšana. Daži dzīvnieki ir guvuši gan psiholoģiskas, gan fiziskas traumas. Ja tevi ir uzrunājis kāda no šādiem dzīvniekiem bēdīgais stāsts, un tu vēlies uzņemties aizbildniecību par to, rūpīgi izvērtē savas iespējas – vai tev ir pietiekami daudz laika un līdzekļu, kā arī vēlēšanās, lai nodrošinātu jaunajam mājas mīlulim atbilstošu aprūpi?

Iepazīšanās un „pārrunas”

 

Foto: Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Atbildīgas patversmes neatdod dzīvnieciņus katram, kas to vēlas. Tajās stingri izvērtē potenciālos dzīvnieku saimniekus, tāpēc esi saprotošs, kad tev uzdos virkni dažādu jautājumu saistībā ar dzīves apstākļiem, kādus varēsi dzīvniekam nodrošināt. Patversmju darbinieki iegulda ļoti daudz spēka un līdzekļus dzīvnieku ārstēšanā un uzturēšanā, tāpēc vēlas būt pārliecināti, ka viņš nonāks patiesi labās rokās un nesaskarsies ar atkārtotu nodevību. Esi gatavs atbildēt uz jautājumiem gan par ģimenes stāvokli, gan ienākumu līmeni, gan dzīvesvietu, tavu ikdienas grafiku. Jautājumi var būt visdažādākie, tāpēc nebrīnies par tik detalizētām pārrunām un uz visiem jautājumiem atbildi godīgi.

Lai adoptētu dzīvnieku, būs jānoslēdz adopcijas līgums. Tajā var būt ietverts arī punkts par pārbaudes laiku, kas var būt vienu mēnesi ilgs. Pārbaudes laikā patversmes darbinieki var aktīvi interesēties par dzīvnieciņu un lūgt atsūtīt bildes vai videoatskaites. Tāpat līgumā var but ietverta obligātās vakcinācijas vai sterilizācijas/kastrācijas prasība, ja šādas procedūras iepriekš nav dzīvnieciņam veiktas. Vēl adopcijas līgumā var būt minēta iespēja dzīvnieciņu atgriezt atpakaļ – gadījumā, ja jaunajās mājās viņam tomēr neies tik gludi, kā cerēts, labāk atgriezties patversmē, kur viņš ticis aprūpēts, nekā atkal nokļūt uz ielas.

Jaunās mājas un savstarpējā adaptācija

 

Uzņemot savās mājās dzīvnieku no patversmes, esi gatavs, ka dzīvnieciņam pirmajā laikā var būt grūti adaptēties jaunajiem dzīves apstākļiem. Atceries – tavs mājdzīvnieks ir īpašs, viņš ir pārdzīvojis ne mazums stresa, un arī pārvākšanās uz jaunām mājām viņam ir pārdzīvojums. Jau iepriekš sagatavo visu nepieciešamo dzīvniekam – guļvietu, traukus ēdamajam un ūdenim, rotaļlietas. Neuzspied mājdzīvniekam pārlieku lielu uzmanību. Mierīga balss, uzslavas un apbalvošana ar dažādiem gardumiem – lūk, kas padarīs iejušanos jaunajās mājās dzīvniekam vienkāršāku un saprotamāku. Ņem vērā, ka daudziem patversmju iemītniekiem, piemēram, suņiem, pat balss toņa paaugstināšana var kļūt par lielu stresu. Ja dzīvnieks noslēpjas tālākajā mājas stūrī vai zem gultas, necenties viņu no turienes izvilkt piespiedu kārtā. Uzmanīgi pasauc, piedāvā kādu gardumu, bet, ja tas nepalīdz, ļauj palikt kādu laiku viņam vienam. Kādā brīdī tavs jaunais draugs noteikti sāks izrādīt interesi par jauno dzīvesvietu un iznāks no savas slēptuves. Tāpat ņem vērā, ka uzticība un pieķeršanās tev kā jaunajam saimniekam neradīsies uzreiz, tas var prasīt vismaz pāris mēnešus, tāpēc esi pacietīgs un saprotošs. Uzlabo kontaktu ar savu mājdzīvnieku pakāpeniski. Atceries, ka daudzi patversmē nonākušie dzīvnieki ir pārdzīvojuši nodevību vai ļaunu izturēšanos, tāpēc uzticības līmenis cilvēkiem ir krietni zemāks nekā mājas kaķiem vai suņiem.

 

Foto: Freepik.com/ rawpixel.com
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com

Neaizmirsti pakonsultēties ar patversmes darbinieku arī dzīvnieka barošanas jautājumos, jo strauja pāreja uz jaunu pārtiku var negatīvi ietekmēt dzīvnieka gremošanas sistēmas veselību.

Ja tev liekas, ka netiec galā ar dzīvnieka audzināšanu vai tas uzvedas savādi, sazinies ar patversmes pārstāvi, kas noteikti ieteiks, kā pareizāk rīkoties. Citādāka dzīvnieka uzvedība var signalizēt arī par sliktu pašsajūtu, tāpēc ir jābūt ļoti vērīgam, lai laikus nogādātu dzīvnieciņu pie veterinārārsta.

 

Atceries – lai arī, dodot mājas dzīvniekam no patversmes, tu paveiksi labu darbu, ir jābūt gatavam uzņemties lielu abildību, tāpēc rūpīgi izvērtē visus par un pret, kā arī savas iespējas rūpēties par dzīvnieku!

Tutti palīdzība dzīvniekiem, общество защиты животных

Tutti palīdzība dzīvniekiem, общество защиты животных

Rīga

Dzīvnieku aizsardzības biedrība ”TUTTI Palīdzība dzīvniekiem” (http://tutti.lv) dibināta 2010. gadā. Biedrības mērķi ir nodrošināt dzīvniekiem jebkādu tiem nepieciešamo palīdzību (uzturēšanu, veterināro palīdzību, pagaidu vai pastāvīgu māju meklēšanu u. c.), informatīvi izglītojot sabiedrību, veicināt labvēlīgu attieksmi pret dzīvniekiem, neatkarīgi no to sugas, vecuma un veselības stāvokļa, novēršot cietsirdības aktus, kā arī iesaistīties dzīvnieku labturības normu īstenošanā. Biedrība iespēju robežās nodrošina dzīvniekus ar pagaidu pajumti. Patversmē dzīvniekiem tiek nodrošināta ārstēšana, atkopšana, aprūpe, sterilizācija un vakcinācija atbilstoši to vecumam. Pēcāk biedrība šiem dzīvniekiem atrod jaunas mājas. Pastāvīgi biedrības aprūpē atrodas aptuveni 20-50 dzīvnieki.

Dzīvnieku pansija Ulubele, общество

Dzīvnieku pansija Ulubele, общество

Līči , Stopiņu pagasts, Ropažu nov., LV-2118

“Dzīvnieku pansija Ulubele” (https://ulubele.org) ir dibināta 2005. gadā, apvienojoties domubiedriem, kam nav vienaldzīgs dzīvnieku liktenis. Biedrības misija ir rūpēties par jebkura dzīvnieka labturību un aizsardzību un, īpaši, nodrošināt tiesības un dot iespēju dzīvot dzīvniekiem, kuriem jebkādu iemeslu dēļ ilgstoši nav iespējams atrast īpašnieku. Dzīvnieku patversme „Ulubele” atrodas Stopiņu novada apdzīvotā vietā Līči “Ozolaine” teritorijā, 800 m no šosejas, mežā – saukta arī par Līču patversmi. Patversmē tiek izmitināti Rīgas pilsētā, Stopiņu un Mārupes novados izķertie klaiņojošie un bez saimnieka palikušie suņi un kaķi. Dzīvnieki patversmē tiek uzņemti arī pēc individuālas vienošanās, ja vien patversmē ir brīva vieta, lai dzīvnieku uzņemtu.

Ķepu-ķepā, общество защиты животных

Ķepu-ķepā, общество защиты животных

Graudu 1, Odukalns, Ķekavas pagasts, Ķekavas nov., LV-2123

Dzīvnieku atbalsta biedrība „Ķepu-ķepā” (revici.lv) iespēju robežās cenšas sniegt palīdzību, atbalstu un rehabilitāciju dzīvniekiem, kuri pieredzējuši nodevīgu un nepieņemami sliktu attieksmi no saviem saimniekiem. Biedrībā uzturas un jaunus saimniekus meklē aptuveni 70 suņi, 50 kaķi, 9 zirgi un pat pāris āži. Dzīvnieki biedrībā nonāk no visas Latvijas, taču pamatā pie tās vēršas Jelgavas, Bauskas, Iecavas un Rīgas iedzīvotāji.

Labās mājas, приют для животных

Labās mājas, приют для животных

Mežapurva 2, Rīga, LV-1064

Biedrība “Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupa” (https://patversme.lv) darbojas kopš 2000. gada. Tās uzturētajā dzīvnieku patversmē “Labās mājas” nonāk suņi un kaķi no visas Latvijas un dzīvo tur tik ilgi, kamēr viņiem tiek atrasti jauni un gādīgi saimnieki. Biedrības „Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupa” pamatuzdevumi ir bez pajumtes un aprūpes palikušo dzīvnieku glābšana un dzīvnieku patversmes “Labās mājas” uzturēšana, līdzdalība Latvijas normatīvo dokumentu izstrādē, kas saistīti ar dzīvnieku aizsardzības nodrošinājumu, un cietsirdības gadījumu pret dzīvniekiem izskatīšana, kā arī sabiedrības informēšana un izglītošana par dzīvnieku labturības nosacījumiem.

Rēzeknes namsaimnieks, ООО, Приют для животных

Rēzeknes namsaimnieks, ООО, Приют для животных

Rēznas 13, Rēzekne LV-4601

Rēzeknes Dzīvnieku patversme (reznam.lv/dzivnieku-patversme) tika izveidota 2000. gadā. Tās galvenais mērķis ir aprūpēt dzīvniekus, kuri nav sajutuši savu saimnieku mīlestību; daudzi no pašlaik patversmē esošajiem dzīvniekiem nemaz nav izbaudījuši mājas sniegto siltumu un nevienam nepieder. Patversmes aprūpē nonākušajiem dzīvniekiem tiek nodrošināta gan mājvieta, gan barošana un aprūpe, kā arī ārstēšana, vakcinācija, sterilizācija, socializācija, rehabilitācija un jaunu saimnieku meklēšana. Patversmes darbinieki sniedz gan detalizētu informāciju par katra iemītnieka veselības stāvokli, gan arī izstāsta katra dzīvnieka bēdu stāstu, izrādot suņu voljērus un kaķu mājiņas.

Даугавпилсский приют для животных

Даугавпилсский приют для животных

Piekrastes 2, Daugavpils, LV-5422

Daugavpils dzīvnieku patversmi (labsdraugs.lv) pirms 10 gadiem nodibināja cilvēku grupa, kuri nebija vienaldzīgi pret dzīvniekiem un savu darbu mīloši. Dzīvnieku patversme paredzēta 20 suņiem un 30 kaķiem. Pateicoties nelielai, bet centīgai komandai, patversmes iemītniekiem katru dienu tiek pasniegta pilnvērtīga barība – putra, gaļa, sausā barība. Daugavpils dzīvnieku patversme vēlas lauzt mītus un stereotipus par patversmēm un aicina visus ieinteresētos apciemot patversmi un pārliecināties, cik tās darbinieki aktīvi nodarbojas ar patversmes iemītniekiem. Tie ir ļoti gudri un paklausīgi un varēs justies laimīgi jaunā ģimenē.

Приют для животных Слока

Приют для животных Слока

Dzirnavu 8, Jūrmala, LV-2011
Slokas dzīvnieku patversme (www.slokaspatversme.lv) dibināta 2006. gadā un sniedz pagaidu mājas un aprūpi nelaimē nonākušiem bezsaimnieku, saimnieku pazaudētiem un atsavinātiem dzīvniekiem. Patversme apkalpo Jūrmalas pilsētu un Babītes novada teritorijas, reaģējot uz iedzīvotāju un policijas izsaukumiem, dodoties ķert klaiņojošus, bez aprūpes atstātus dzīvniekus. Dzīvnieki tiek nogādādi drošībā, tiem tiek sniegta visa nepieciešamā palīdzība, tai skaitā veterinārā aprūpe līdz brīdim, kamēr tie atgriežas savās mājās vai atrod jaunas. Tā kā dzīvnieki tiek uzturēti par pašvaldību līdzekļiem vien 14 dienas, un turpmāk tas tiek darīts par pašas patversmes līdzekļiem – ziedojumiem, ir ļoti būtiska un nepieciešama cilvēku, kam nav vienaldzīgs dzīvnieku liktenis, palīdzība. Pateicoties ziedotājiem, patversmē nonākušie dzīvnieki var šeit palikt tik ilgi, cik nepieciešams, lai atrastu labas un drošas mājas.